Menu

O studiach na świecie

Doświadczenia młodego człowieka, który zdecydował się na studia za granicą. Różnice pomiędzy studiami w Polsce a za granicą i garść praktycznych informacji.

Immatrykulacja

jaworao

W dzisiejszych czasach kiedy do podróży wystarczy dowód osobisty, względnie paszport bardzo modne stało się studiowanie poza granicami Polski. Nie koniecznie chodzi tu tylko o poziom nauczania, który w Polsce przecież i tak jest dość wysoki. Młodzi ludzie wybierają opcję wyjazdu za granicę ponieważ chcą doświadczyć czegoś nowego, spotkać interesujących ludzi i kolekcjonować wspomnienia, które po powrocie będą mogli z rozrzewnieniem przywoływać. Oczywiście to tylko niektóre z wielu motywacji jakie posiadają dzisiejsi międzynarodowi studenci. Ten blog jest swego rodzaju pamiętnikiem studenta, który od samego początku nastawiony był na zwiedzanie krajów i doświadczanie różnych ciekawych zdarzeń. Ale nie tak jak większość jego kolegów studiujących w Polsce - studia w Anglii zaczynałem Londynie i tam kończyć będę. open-and-read-1166435-mInteresuje mnie kultura, jeżyk innych krajów no i to co do zaoferowania mają uczelnie studentom z Polski. Takie doświadczenie jakie przez ostatnie lata pielęgnowałem niesamowicie rozwinęło moje horyzonty myślowe i spowodowało, że obecnie po wielu latach mogę wrócić do kraju jak spełniony człowiek z bagażem wspaniałych doświadczeń. Jeśli myślicie że będę Was namawiał do studiowania za granicą to jesteście w błędzie - moim zdaniem aby wyjazd się naprawdę udał to musi być w pełni nasza świadoma decyzja za którą stoją konkretne motywację. Jeśli myślicie żeby pojechać na studia ze względów finansowych to możecie się gorzko rozczarować - mi nie udało się odłożyć...prawie nic. Jednak trzeba przyznać, że doświadczyłem standardu życia nieosiągalnego dla przeciętnego polskiego studenta (wiem bo mój kolega mieszka w akademiku :)).

Stopniowo będę pisał posty które dotyczyć będą takich tematów jak: system szkolnictwa wyższego w innych krajach, kultura, zwyczaje i warunki jakich możemy się spodziewać w poszczególnych krajach. A było już ich na mojej drodze kilka: Belgia, Francja, Włochy, Australia, Stany Zjednoczone i Anglia. W każdym z nich doświadczyłem czegoś innego, czegoś niezwykłego. Dzisiaj chciałbym się tym z Wami podzielić trwając w nadziei, że ten blog będzie w ogóle ktokolwiek czytał ;)

© O studiach na świecie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci